Garry Kasparov, najveći šahist svih vremena, veliki je prijatelj Hrvatske u koju dolazi već preko 2 desetljeća. Hrvatsku smatra svojom drugom domovinom, od 2000. godine ima kuću u Makarskoj, a prije toga boravio je na Crvenom otoku pokraj Rovinja. Svoju iznimnu podršku hrvatskom narodu dao je tijekom domovinskog rata. 1993. godine odigrao je simultanku u Zagrebu s prognanim vukovarskim braniteljima. Godinu dana kasnije odigrao je simultanku u Dubrovniku ispred Orlandovog stupa, a tu sliku su zbog iznimne medijske propagande zabilježile sve veće svjetske TV postaje.
21. srpnja 2012.godine povodom 20. godine ljetovanja u Hrvatskoj i 100. godišnjice postojanja Hrvatskog šahovskog saveza, Garry Kasparov je odigrao dobrotvornu simultanku u Splitu. Među suparnicima pronašli su se Severina, Igor Štimac, Stipe Božić, Damir Škaro, Petra Martić, Joško Berket i Željko Szabo, gradonačelnici Kaštela i Vukovara, Robert Pauletić… Glavni cilj manifestacije održane pod pokroviteljstvom Grada Splita, a u organizaciji Zlatka Klarića, jest promicanje projekta “Šah uz školu”. Projekt će omogućiti učenicima osnovnih škola učenje igranja šaha po modelu Šahovske Zaklade Kasparov.
U istu svrhu Kasparov je odigrao simultanku 2014. godine na Cvjetnom trgu u Zagrebu. Protivnici su bila djeca, mlade nade hrvatskog šaha, kao i poznate osobe iz javnog života – između ostalih novinar Tihomir Ladišić, proslavljeni Dinamov igrač Slaven Zambata, političar Slavko Goldstein, poznati karatist Vjekoslav Šafranić… Povod manifestacije je bila odluka MZOS-a da podrži aktivnosti na promoviranju šaha kao izvanškolske aktivnosti u sredinama u kojima djeluju šahovski klubovi po modelu Europske šahovske zaklade Kasparov.
Početkom 2014. godine Garry Kasparov posjetio je hrvatskog predsjednika Ivu Josipovića s kojim je odigrao partiju šaha.
27. veljače 2014. godine Kasparov je dobio hrvatsko državljanstvo. Povodom toga došao je u Banske dvore susresti se s premjerom Zoranom Milanovićem. MUP mu je, na preporuku Ministarstva branitelja, odobrio državljanstvo jer je Kasparov tijekom Domovinskog rata bio na hrvatskoj strani, o čemu je javno govorio.
U veljači 2014. godine u uredu gradonačelnika Opatije održana je konferencija za medije na kojoj su sudjelovali ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, šahovski as Gari Kasparov i gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić sa zamjenicima Marinom Gašparić i Fernandom Kiriginom. Teme konferencije bile su informacije oko projekta “Šahovska akademija u Opatiji” i projekta “Šah u škole”. Nekadašnji šahovski prvak svijeta Kasparov, oduševljen je Opatijom kao europskom destinacijom u kojoj vidi potencijale za razvoj šahovskog sporta kroz otvaranje akademije, ali i kao jednog centra koji bi bio rasadnik talenata, odnosno prostor u kojem bi se od kvalitetnih učitelja mogao učiti šah, no to bi bilo mjesto i na kojem se djeca prvenstveno mogu družiti.
2014. godine Garry Kasparov kandidirao se za predsjednika FIDE kao hrvatski predstavnik.
3. siječnja 2015. godine Kasparov se sastao s ministrima Predragom Matićem i Vedranom Mornarom. Ministar Vedran Mornar i Gari Kasparov su dogovarali detalje oko primjene programa za učenje šaha. Projekt provodi šahovski klub „e4“ čiji je Kasparov član.
Garry Kasparov, odigrao je 19. kolovoza u Domu hrvatskih branitelja, Pula šahovsku simultanku na 15 ploča s osobama iz javnog života i predstavnicima škole šaha. Domaćin ovog susreta je Grad Pula, dok je organizator simultanke Šahovski klub “e4”, a sav prihod od događaja uplatit će se u Zakladu za razvoj šaha i provedbu programa “Šah uz školu”.
Garry Kasparov, osim promicanja šahovske edukacije i koristi od igranja šaha, svojim dolaskom obogatit je Međunarodni šahovski turnir za mlade u Splitu – Adriatic 2015. Sponzor turnir je Šahovska Zaklada Kasparov i ChessBase. Osim turnira za juniore i kadete, održat će se i prezentacija šahovske platforme KCF koja je glavni alat projekta “Šah uz Školu”.
Kasparov se u splitu susreo s ministrom znanosti, obrazovanja i sporta Vedranom Mornarom. Na svoj Facebook profilu Kasparov je napisao :